Nevesinje
У Средњошколском центру „Алекса Шантић“ у Невесињу 11. и 12. јуна (понедјељак и уторак) биће обављен пријем докумената за ученике који су остварили више од 60 бодова из основне школе. Резултати ће бити објављени у четвртак, 14. јуна. Према очекивању, највише одликаша намјерава уписати гимназију.
Министарство просвјете и културе Републике Српске невесињском Средњошколском центру дало је сагласност да у први разред упише пет одјељења са укупно 120 ученика.
Будућим средњошколцима на располагању су гимназија (три одјељења) и школовање за занимања пословно-правни техничар, варилац и механичар.
Пријем докумената за ученике који имају мање од 60 бодова почиње 18. јуна. Јулски уписни рок трајаће од 2. до 4. јула.
Ученици приликом предаје докумената треба да приложе пријаву за упис, оригинално свједочанство о завршеној основној школи, извод из матичне књиге рођених, диплому „Вук Стефановић Караџић“, диплому за изузетан успјех из предмета значајних за струку и диплому за освојено прво, друго и треће мјесто на републичком или вишем нивоу такмичења.
У приградским насељима Гвозд и Батковићи у току је изградња дјечијих игралишта. Радове изводи предузеће „Невесињепутеви“, а средства је обезбиједила Влада Републике Српске.
За десетак дана најмлађи становници ових насеља добиће мјесто за игру и дружење.
Из локалне управе је потврђено да ће на Гвозду бити постављена нова улична расвјета, а у плану је асфалтирање и једине преостале улице са макадамом.
Четири омладинске организације из Невесиња из буџетских средстава намијењених за омладинску политику припремили су још један лијеп пројекат за најмлађе суграђане. Поред дворишта Дјечијег вртића „Света Евгенија царица Милица“ биће изграђен дјечији парк са потребним мобилијаром. Радови ће почети ускоро.
Републичкој акцији добровољног даривања крви „Не пропуштај“ одазвали су се и млади социјалдемократи из Невесиња. У Служби за трансфузијску медицину прикупљено је 10 доза драгоцјене течности, а акција ће бити настављена и сутра.
Предсједник МСД-а Невесиње, Милош Иванишевић, рекао је да су чланови овог актива четврту годину заредом подржали акцију добровољног даривања крви, те да су увијек расположени за спровођење хуманитарних активности.
Мирослав Јањић каже да му је велика част, јер је данас први пут дао крв.
„Осјећај је неописив, не постоји ништа хуманије“, рекао је Јањић и позвао младе да одвоје тренутак свог времена, дарују крв и на тај начин спасу нечији живот.



Тања Ивковић
Овогодишња 143. Невесињска олимпијада одржаће се од 5. до 12. августа, одлучено је данас на састанку Организационог одбора. Спортисти из земље и региона имаће прилику да се такмиче у преко 40 спортских, традиционалних и витешких дисциплина.
Најуспјешније олимпијце осим медаља очекују и новчане награде. Приближно половина укупног наградног фонда резервисана је за побједнике три галоперске трке које су више од једног вијека препознатљиво обиљежје Невесињске олимпијаде.
Манифестацију ће пратити низ културних и туристичких садржаја. Сајам пољопривредних производа и ручних радиности ове године имаће регионални значај пошто је укључен у пројекат „Плодови херцеговачког крша“.
Олимпијада ће почети 5. августа Атлетским митингом „Алекса Ковачевић“, а централни догађај са традиционалним и витешким дисциплинама биће одржан у недјељу, 12. августа.
Комплетан програм и друге појединости везане за овогодишњу светковину традиције и витештва биће утврђени на наредним сједницама Организационог одбора Невесињске олимпијаде.







