Nevesinje
У Невесињу је данас одржан округли сто на тему „Професионална асистенција, самосталан живот“, који је организовао Центар за координацију и подршку лица са инвалидитетом Источне Херцеговине. Предавач је била Невенка Марић из Центра за социјални рад Требиње.
Марићева је истакла да према Конвенцији о правима особа са инвалидитетом, све особе са инвалидитетом имају право на персоналне асистенте, тј. адекватно обучене особе, које им помажу да задовоље своје свакодневне животне потребе и обаве све планиране активности.
„Персонална асистенција представља организовани вид подршке особи са инвалидитетом у обављању свакодневних активности, при чему она сама бира и обучава свог асистента и одређује када, гдје и каква јој је асистенција потребна, те се између њих успоставља професионални однос“, рекла је Марићева.
Она је додала да је БиХ потписница Конвенције о правима особа са инавлидитетом, али да се ово право у Републици Српској остварује само у појединим локалним заједницама кроз проширена права и зависи од локалне управе, док персонални асистент у ФБиХ уопште не постоји.
Према њеним ријечима ово право је најбоље регулисано у Хрватској, када су у питању земље региона, док је Србија Законом о социјалној заштити ову услугу законски регулисала, али опет све зависи од локалне самоуправе.
Предсједник Удружења обољелих од мултипле склерозе регије Источна Херцеговина Бранимир Таминџија истакао је да персонална асистентција представља кључну услугу за многе особе са инвалидитетом, јер им омогућује самосталан и достојанствен живот.
„Ми желимо да покренемо захтјев да се ова услуга примјењује у цијелој РС и надамо се да ћемо у томе успјети“, закључио је Таминџија.
Амбасадор Руске Федерације у БиХ Игор Калабухов и његова супруга Татјана поводом државног празника Дана Русије уприличили су свечани пријем за бројне високе званичнике, али и појединце који су својим радом допринијели ширењу и његовању руске културе, језика и традиције.
Међу гостима су се нашли и ученици Средњошколског центра „Алекса Шантић“ из Невесиња са професорицом Станком Ђурицом. Позивнице су Андријана Радовановић, другопласирана на Републичком такмичењу из руског језика, Матија Војичић, побједник Олимпијаде „Свјетлост руске ријечи“ и Катарина Костић која је на овој манифестацији посвећеној Лаву Толстоју заузела треће мјесто.
Након свечаног пријема поводом дана Русије за званице и госте је приређен концерт у Народном позоришту Источно Сарајево.
На историјском локалитету у Крековима у току је изградња Спомен комплекса „Невесињска пушка“ који ће трајно подсјећати на славно доба српске историје. Радове су данас обишли генерални конзул Републике Србије у Мостару Васо Гујић, начелник општине Миленко Авдаловић, предсједник Општинског парламента Момчило Вукотић и народни посланик Огњен Куљић. Како су потврдили, све ће бити завршено до 6. јула када се у Невесињу одржава централни догађај у оквиру обиљежавања великог јубилеја 150. годишњице Невесињске пушке.
Начелник општине Невесиње Миленко Авдаловић каже да је вриједност радова 190.000 КМ и да су финансијска средства обезбиједиле владе Републике Српске и Србије.
– Планирано је постављање Спомен плоче са јарболом, изградња амфитеатра, степеништа, ограде и бине за извођење програма, уређење паркинг простора, приступног пута и рампе, као и хортикултурно уређење Спомен комплекса ̶ навео је Авдаловић.
Протоколом обиљежавања 150. годишњице Невесињске пушке предвиђено је да се централна манифестација одржи на Тргу слободе у Невесињу, а кратак помен и полагање цвијећа највиших делегација биће обављени у Крековима.
У Друштвеном центру Општине Невесиње данас је одржана презентација бизнис планова комерцијалних газдинстава ратних војних инвалида са подручја Херцеговине у оквиру пројекта ''Будућност задруга''.
Пројекат реализује Организација ампутираца УДАС са партнерима, а финансирају Европска унија и Амбасада Шведске уз стручну подршку Међународне организације рада.
Програм менаџер у организацији апутираца УДАС РС Гордана Шекарић истакла је да су у оквиру наведеног пројекта кључни партнери Завод за запошљавање РС и Фонд за професионалну рехабилитацију и запошљавање инвалида РС.
– Циљ овог пројекта је социо – економска интеграција лица са инвалидитетом који се налазе на евиденцији Завода за запошљавање РС. Једна од активности је обука о оснаживању и унапређење капацитета и знања у области самозапошљавања. У предходна два мјесеца обавили смо обуку за кориснике са подручја Херцеговине, а обука се односила на пружање знања за покретање малих бизниса. Они су у предходном периоду креирали властите бизнис идеје у области пољопривреде – појаснила је Шекарић.
Она је нагласила да су најбоље бизнис идеје подржане у оквиру овог пројекта, у набавци опреме, машина и алата у вриједности од 4.500 КМ.
– Поред тога обезбијеђена је и подршка од стране Фонда за професионалну рехабилитацију, оспособљавање и запошљавање инвалида РС коју такође могу да искористе, јер је она нешто значајнија и већа, и креће се од 6.000 до 10.000 КМ, за оне кориснике које региструју комерцијално пољопривредно газдинство – додала је Шекарић.
За подручје Херцеговине обухваћено је пет заинтересованих кандидата, четири из Невесиња и један из Фоче, и углавном су то ратни војни инвалиди и особе са инвалидитетом, који већ имају одређена искуства у пољопривреди. Овај пројекат им је пружио прилику да унаприједе своје бизнис планове и да остваре додатни извор прихода, и на тај начин унаприједе квалитет живота себи и својим породицама.
Један од корисника Добривоје Граховац из Батковића рекао је да је задовољан сарадњом и обуком која је проведена у оквиру пројекта „Будућност задруга“ .
Он је додао да планира да унаприједи производњу кромпира са куповином додатних прикључака који су му неопходни у овом послу.
Директор Фонда за професионалну рехабилитацију и запошљавање инвалида РС Стевица Дроњак истакао је да су уназад годину дана, кроз средства овог Фонда запослили преко 60 особа и Фонд за те намјене издваја од 7.000 до 13.000 КМ.
– Уз та средства иду и средства поврата доприноса, значи на укупно уплаћен допринос враћа се квартално или на мјесечном нивоу, зависно од захтјева како нам доставе особе са инвалидитетом, које су самозапослене или запослене. Што се тиче ове пројектне активности, сматрам да је од велике важности за особе са инвалидитетом. Ови панели, округли столови и радни састанци били су добра прилика да представници Фонда испромовишу права особа са инвалититетом – рекао је Дроњак.
Он је истакао да су задовољни имплементацијом пројекта, како у РС, тако и херцеговачкој регији.
Пројекат је почео 1. јула 2024. године, и у предходном периоду реализован је значајан број пројектних програмских активности, које су биле усмјерене на унапређење и подизање капацитета и компентенција лица са инвалидитетом, како би их оснажили и запослили на отвореном тржишту рада.