Nevesinje
У Невесињу ће се на Видовдан, 28. јуна, окупити бивши припадници Прве класе Војске Републике Српске. Поменом, полагањем цвијећа и заједничким дружењем евоцираће успомене на војничке дане проведене у билећкој касарни и на фронту. У претходне три године окупљања су организована у Билећи, Љубињу и Требињу.
Ова манифестација је много више од обичног сусрета ̶ она је живо сјећање на историјски тренутак из љета 1992. године, када је тек стасала генерација херцеговачких младића, право из школских клупа, обукла војничку униформу и преузела судбину свог народа у руке.
Као прва званична класа која је положила заклетву у суровим ратним околностима, ови људи данас свједоче о времену када су младост, храброст и срце били једини и најјачи бедем у одбрани вјековних огњишта.
Овогодишњи програм обиљежавања почеће у 9.00 часова служењем помена погинулим и умрлим саборцима у Храму Вазнесења Господњег. Након молитвеног сјећања, у 10.30 часова предвиђено је полагање цвијећа на Споменик слободе на Централном градском тргу. Заједнички ручак и дружење, који су заказани за 11.00 часова, биће прилика за оживљавање успомена и учвршћивање другарства које траје већ дуже од три деценије.
У оквиру програма „Народно са народом”, у сусрет 28. Театар фесту „Петар Кочић”, синоћ је у Центру за културу „Небојша Глоовац“ изведена представа „Кућа”, аутора Небојше Цилета Илића, у режији Николе Пејаковића.
Драма „Кућа” Небојше Цилета Илића доноси интимну и слојевиту породичну причу смјештену у савремени контекст. Кроз микродраму једне породице, ћерке, оца и дједа, аутор отвара универзалне теме: припадност, насљеђе, раскол између генерација и тишину која пријети да замијени дијалог.
Ово је драма о покушају да се остане заједно, чак и када све вуче ка раздвајању. О покушају да се дом не сведе само на зграду, већ да остане мјесто сусрета, разумијевања и припадања.
У представи су играли: Анђела Ракочевић, Владимир Ђорђевић, Жељко Стјепановић и Велимир Бланић.
Програм „Народно са народом“ реализује се под покровитељством Предсједника Републике Српске. Циљ пројекта „Народно са народом“ је да НПРС као позоришна кућа од републичког значаја приближи позоришне умјетности публици широм Републике Српске.
Пуни лијепих утисака и духовног испуњења чланови Планинарско-еколошког друштва „Зимомор“ вратили су се из манастира Острог. Као и у ранијим приликама пут до велике светиње водио је преко планинских превоја, шумских путева и кршевитих предјела, а ходочасници истичу да су упркос умору сваки корак носили са посебном мотивацијом и вјером.
„Ходати планинским стазама на путу ка Острогу нешто је што се ријечима не може описати. То је доживај који снажи тијело и испуњава душу. Сваки корак носи посебну снагу, а сваки сусрет и свака пружена рука помоћи остају дубоко урезани у сјаћању. Кроз ова ходочашћа не градимо само километре пута, већ и пријатељства, повјерење и братске односе који трају годинама“, препричали су своје утиске невесињски планинари.
Чланови ПЕД „Зимомор“ посебно цијене људе који су препознали њихову добру намјеру. Искрену захвалност упутили су народним посланицима Илији Таминџији и Огњену Куљићу који су им били подршка на путу вјере и ходочашћа. Велику захвалност дугују и Мљекари Перфето која их из године у годину несебично подржава и показује да препознаје вриједности онога што раде.
Посебан утисак на невесињске планинаре оставиле су породице које су отвориле врата својих домова, топло их дочекале и испратиле.
„Хвала свима који су били дио нашег ходочашћа. Ваша подршка даје нам снагу да корачамо даље“, поручили су из ПЕД „Зимомор“.






Општинска борачка организација Невесиње подсјећа да је од 1. јуна 2026. године ступио је на снагу Закон о измјенама и допунама закона о правима бораца, војних инвалида и породица погинулих бораца Одбрамбено-отаџбинског рата, који је Народна скупштина усвојила 20. маја ове године.
Усвајањем овог Закона уведена су и нова права у области борачко-инвалидске заштите и то: право да борац са навршених 65 година живота може остварити посебну накнаду уколико нема других примања (у што се не рачунају борачки додатак, инвалиднина за РВИ 7-10 категорије и социјална примања); да право на посебну новчану накнаду могу остварити и борци за вријеме проведено у заробљеништву; да право на годишње примање имају и дјеца погинулих бораца која су у рату изгубила оба родитеља и која су у вријеме губитка другог родитеља била малољетна; да права из области борачко-инвалидске заштите могу остваривати и борци Републике Српске Крајине.
Сва лица из побројаних категорија, која живе на подручју општине Невесиње, могу се обратити Општинском одјељењу за борачко-инвалидску заштиту како би почели остваривати стечена права, наводи се у саопштењу из Општинске борачке организације.