Region

Министар здравља и социјалне заштите Републике Српске Ален Шеранић оцијенио је да се ситуација у вези са вирусом корона стабилизује, али је и даље неповољна.

Шеранић сматра да, генерално гледајући, епидемиолошка ситуација није повољна, с обзиром на то да број заражених никако да падне испод 50 на дневном нивоу, што је неопходно према процјенама Свјетске здравствене организације.

Министар је упозорио да до раста обољелих у појединим општинама долази због приватних забава, било да је ријеч о свадбама или неким другим манифестацијама.

Он је рекао да ће епидемија потрајати, те да је у току фаза трансмисије вируса у заједници, то је четврта фаза према процјени ризика појаве вируса корона у Српској, коју је још у фебруару радио Институт за јавно здравство Српске.

Шеранић је истакао велико одрицање здравствених радника који улажу енормне напоре да помогну пацијентима да добију адекватну бригу, те напоменуо да и грађани треба да им помогну и да одговорним понашањем сачувају своје и здравље својих ближњих.

Говорећи о предстојећој сезони грипа, Шеранић је рекао да ће тек сљедеће године бити познато да ли је могуће да неко истовремено буде заражен грипом и короном, али да се за сада зна да је начин преноса оба вируса готово идентичан, а превентивне мјере које се предлажу су готово исте.

Када је ријеч о вакцини против сезонског грипа, Шеранић је навео да је сходно захтјевима домова здравља тражено да буде набављено више ових вакцина, на шта су Влада и Компензациони фонд дали сагласност и за то обезбиједили додатна средства, а ту је и 15.000 доза које финансира Фонд здравственог осигурања Српске за угрожене категорије становништва.

О вакцини против вируса корона министар Шеранић каже да би најадекватније било када би се могло вакцинисати 40 одсто становништва, али да је СЗО изашао са препоруком да је минимално потребно да буде вакцинисано 20 одсто становништва.

Шеранић је навео да је Институт за јавно здравство Српске направио план вакцинације против вируса корона узимајући у обзир препоруку СЗО према којој би 200.000 становника у Српској требало да се вакцинише.

- Када је рађен план вакцинације узето је у обзир да вакцином треба прво да буду обухваћени они који су угрожени различитом врстом хроничних обољења, затим лица старија од 65 година и здравствени радници, те друге категорије које обављају различите врсте функција унутар нашег друштвеног живота - појаснио је Шеранић.

Он је подсјетио да је на сједници Владе Српске усвојена информација у вези са "Ковакс" споразум, према којем БиХ стаје у ред за набавку вакцина путем глобалног механизма којем је прикључено око 170 земаља, а други начин да се дође до вакцине је онај који је повела Влада путем Представништва Српске у Русији, али свака вакцина која дође мора да буде безбједна, квалитетна и ефикасна.

Говорећи о новој школској години и мјерама против ширења вируса корона, Шеранић је рекао да Институт даје мјере да би ризик од заразе био сведен на минимум, те да ће се након првих мјесец дана радити анализа и са аспекта организације наставе, али и из епидемиолошког аспекта.

- Истраживања су показала да школа није била извор заражавања дјеце која су најчешће долазила заражена на наставу. Исто је и са наставницама. Осим тога, донијели смо одлуку да поједине разреде тестирамо да потврдимо те чињенице и то ће бити аргумент који ће говорити како и на који начин школа треба да функционише - рекао је Шеранић.

Премијер Републике Српске Радован Вишковић рекао је данас у Бањалуци да је са руководством Борачке организације Републике Српске /БОРС/ постигнут договор да се до краја године обезбиједи мјесечни борачки додатак за све незапослене демобилисане борце без обзира на године живота, а којих има око 7.900 на Заводу за запошљавање.

Вишковић је новинарима, након што су се српски члан Предсједништва БиХ Милорад Додик, министри у Влади и он састали са предсједником БОРС-а Миломиром Савчићем и предсједником Предсједништва БОРС-а Гораном Рогићем, рекао да ће спискове ових лица у наредном периоду добити од БОРС-а, али и Завода за запошљавање.

Он је истакао да је важно добити праве информације о томе јер је раније било одређених размимоилажења у подацима којима располажу ресорно министарство и БОРС.

Када је ријеч о исплати ових додатака, Вишковић је рекао да би било потребно измијенити законодавство о питању бораца, што је дуготрајна процедура.

"Зато је договор да добијемо те спискове гдје ће се одлукама Владе рјешавати период до краја године", рекао је премијер Српске.

Он је додао да органи БОРС-а у међувремену треба да размотре варијанту коју је понудила Влада - да се кроз запошљавање ових бораца понуди 100 одсто поврат пореза и доприноса за послодавце који запосле демобилисаног борца од прве до пете категорије.

Вишковић је рекао да се о томе може разговарати од почетка наредне године, те да би у то рјешење била укључена и дјеца погинулих бораца.

"Такође, друга мјера би била да се кроз самозапошљавање демобилисаних бораца од прве до пете категорије и дјеце погинулих бораца, гдје би износ од 7.000 КМ по измијењеном акционом плану Завода за запошљавање био повећан на 10.000 КМ по појединцу", рекао је Вишковић.

Он је додао да је БОРС-у понуђено и треће рјешење - израда социјалне карте поменуте категорије бораца, с обзиром на то да дио бораца због разних разлога није атрактиван на тржишту рада.

"И да видимо који је то број људи за које бисмо рјешавали да имају накнаду ако нису способни да преко самозапошљавања и запошљавања ријеше свој статус", навео је премијер Српске.

Он је рекао да ће власти Српске тражити начин да правно и финансијски помогну људима који су оптужени или осуђени пред судовима БиХ и ван ње.

"БОРС ће нам доставити списак тих људи и видјећемо да им притекнемо у помоћ. Нисмо данас разговарали о износима и о броју људи, али радићемо на томе. Састанак је био коректан и захвалио бих руководству БОРС-а на конструктивним приједлозима", рекао је Вишковић.

Он је нагласио да власти Српске и борци на данашњем састанку нису били супротстављене стране већ су тражили рјешење за своје колеге.

"Ја сам борац ВРС прве категорије, учесник у одбрамбено-отаџбинском рату, стварао сам Српску и на то сам поносан. Данас сам разговарао са саборцима и тражио с њима најбоља могућа рјешења да им се помогне. Надам се да смо га овог момента нашли и да ћемо у будућности трагати и за неким трајнијим о чему ће се изјаснити органи БОРС-а", поручио је Вишковић.

Савчић је рекао да је састанак са руководством Српске резултирао добрим одлукама за дио чланства БОРС-а и бораца, а посебно оних незапослених и демобилисаних, што је прихватила Влада.

"Излазимо са састанка са оптимизмом и добром вијешћу за незапослене демобилисане борце. Ми ћемо у складу са могућностима Српске радити и даље на побољшању статуса борачке популације", поручио је Савчић.

Он је рекао да ће органи БОРС-а разговарати о другим понуђеним рјешењима Владе.

"Свјесни смо да не можемо ријешити све постојеће проблеме, али разговараћемо када она буду на дневном реду извршне власти када се буде усвајао буџет за наредну годину у вези са борачко-инвалидском заштитом", рекао је Савчић.

У Бањалуци је данас одржан састанак српског члана Предсједништва БиХ Милорада Додика, премијера Републике Српске Радована Вишковића и министара у Влади Српске са предсједником Борачке организације Републике Српске /БОРС/ Миломиром Савчићем и предсједником Предсједништва БОРС-а Гораном Рогићем.

СРНА

 

Републички штаб за ванредне ситуације разматрао je данас, на 55. сједници, одржаној у Бањалуци, епидемиолошку ситуацију у Републици Српској.

Републички штаб је на данашњој сједници донио Закључак о обавезном спровођењу мјера за реаговање на појаву болести изазване новим вирусом корона (COVID 19) у Републици Српској, којим је продужио све превентивне мјере за још 14 дана, односно до 28.09.2020. године, с циљем спречавања ширења вируса корона.

- Раније донесене превентине мјере, којима се забрањују сва јавна окупљања у групама већим од 50 лица, те радно вријеме угоститетљских објеката за исхрану и пиће од 06.00 до 24.00 часа, такође се продужава данашњим закључком за још 14 дана - наводи се у саопштењу.

Пружање угоститељских услуга исхране и пића у дозвољеном временском периоду од 06.00 до 24.00 часа, односи се и на угоститељске објекте за смјештај.

До 28.09.2020. године дозвољавају се такмичарске активности спортских организација и спортиста искључиво без присуства публике, уз поштовање свих епидемиолошких мјера које је прописао ЈЗУ „Институт за јавно здравство Републике Српске“.

Привредни субјекти којима је дозвољен рад, дужни су да га организују уз обавезно предузимање мјера прописаних у Упутству ЈЗУ Институт за јавно здравство Републике Српске за спречавање појаве и ширења COVID 19 болести на радном мјесту. Такође, сви привредни субјекти могу самостално обављати дезинфекцију пословних простора у складу са упутством ЈЗУ Институт за јавно здравство Републике Српске.

Републички органи управе и органи јединица локалне самоуправе и остали субјекти који врше јавна овлаштења дужни су организовати свој рад како слиједи:

1) на улазу у све службене просторије органа из ове тачке које пружају услуге грађанима ограничити број особа које истовремено могу да уђу и бораве у просторијама органа, онемогућити задржавање у просторијама органа и прављења дужих редова у затвореном простору,

2) одржавати растојање између грађана у затвореним просторима од најмање два метра, уз предузимање мјера дезинфекције и појачане хигијене и

3) омогућити рад шалтер сале и матичне службе у јединицама локалне самоуправе, уз контролу броја корисника услуга шалтер сала и матичних служби зависно од простора, одржавање физичке дистанце од два метра и уз обезбјеђење физичке провидне баријере на радном мјесту која пружа довољну заштити запосленом и кориснику.

Инспекцијски надзор, над свим превентивним мјерама, спроводи Републичка управа за инспекцијске послове путем својих надлежних инспектора и инспектора у саставу јединица локалне самоуправе, као и Комунална полиција.

Све јединице локалне самоуправе су дужне да своје акте усагласе са данашњим закључком, те да у складу са епидемиолошком ситуацијом на својој територији, донесу рестриктивније мјере у односу на мјере које су утврђене данашњим закључком.

Такође, све мјере у здравственим установама и установама социјалне заштите у Републици Српској, као и Наредба о обавезној контроли лица којима је одређена кућна изолација због новог вируса корона (COVID 19) у Републици Српској, примјењују се и након ступања на снагу данашњег закључка Републичког штаба за ванредне ситуације, односно продужетка досадашњих превентивних мјера за 14 дана, с циљем спречавања спречавања ширења вируса корона.

СРНА

Страни државаљни од јутрос од 6 часова могу да уђу у БиХ ако имају негативан PCR тест на вирус корона, не старији од 48 часова, саопштено је из Граничне полиције.

Улазак у БиХ без негативног PCR теста на вирус корона омогућен је за држављане Црне Горе и Хрватске када у БиХ улазе директно из државе чији су држављани, као и њиховим супружницима и малољетној дјеци, који су држављани других земаља, те посади и кабинском особљу авиона, чије је крајње одредиште БиХ.

Ова одлука Савјета министара донесена је у четвртак након консултација са ентитетским властима, односно након што је Штаб за ванредне ситуације Републике Српске донио закључак о одобравању уласка страних држављана, док ФБиХ одавно нема ништа против.

 

ЈУ Центар за информисање и културу
Радио Невесиње

Kontakt info

Немањића бб,88280 Невесиње
Република Српска

Tel: 059 601 394, Fax: 059 601 455


E-mail: radionevesinje@hotmail.com

ID PDV

Матични број: 01805053
Рј. суда: RU-1-264-00
ИД број : 4401396050004

Žiro Računi

Рачун јавних прихода: 5520060001233609

Врста прихода: 722591

Буџетска организација:0069520