Region
У складу са Правилником о медијском представљању и јавном оглашавању политичких субјеката у изборном периоду Радио Невесиње обавјештава учеснике у Пријевременим изборима за предсједника Републике Српске да су утврђени бесплатни термини за непосредно обраћање предсједничких кандидата. Термини у програму Радио Невесиња су у трајању од по 15 минута према сљедећем распореду:
Сриједа, 12. новембар у 11 часова
Драган Ђокановић - Савез за нову политику
Четвртак, 13. новембар у 11 часова
Бранко Блануша - Српска демократска странка
Петак, 14. новембар у 11 часова
Игор Гашевић – независни кандидат
Понедјељак, 17. новембар у 11 часова
Синиша Каран - Савез независних социјалдемократа – СНСД – Милорад Додик
Уторак, 18. новембар у 11 часова
Славко Драгичевић – независни кандидат
Сриједа, 19. новембар у 11 часова
Никола Лазаревић - Еколошка партија РС
Додјелом Дучићеве награде пјеснику Ђорђу Нешићу вечерас је у Требињу завршена манифестација "Дучићеве вечери поезије".
Нешићу је награду уручио градоначелник Требиња Мирко Ћурић на пјесничкој вечери "На Дучићевом путу".
Нешић је рекао да су на његово стваралаштво утицали различити пјесници, па тако и Дучић који је, како је истакао, велемајстор везаног стиха.
- Сви смо ми учили на његовом избору лексике, али исто тако и Дис и Лаза Костић и Јован Јовановић Змај, сви они имају некакав удјел, зависи у којој сте фази живота и бављења књижевношћу - навео је Нешић и додао да се се у својој поезији најчешће бави темама из свакодневног живота.
Академик Матија Бећковић рекао је да је Требиње постало пријестоница културе.
- Требиње је један од најлепших градова које имамо, тачка у коју су упрте очи свих оних који верују у идеале просвећености као смисао постојања једног народа. Те речи, које је изговорио Јован Дучић приликом откривања Његошевог споменика у Требињу, звуче као да их је рекао данас - рекао је Бећковић новинарима.
У вечерашњем програму су, поред Нешића и Бећковића, учествовали добитници Дучићеве награде Милосав Тешић, Ђорђо Сладоје, Гојко Ђого и Злата Коцић.
СРНА
У Републици Српској данас почиње изборна кампања за пријевремене предсједничке изборе који ће бити одржани 23. новембра.
Изборна кампања трајаће до 22. новембра до седам часова ујутро, када почиње изборна тишина, саопштено је из Централне изборе комисије БиХ.
Кандидати за предсједника Републике Српске су Синиша Каран из СНСД-а, Бранко Блануша из СДС-а, Драган Ђокановић из Савеза за нову политику, Никола Лазаревић из Еколошке партије Српске и два независна кандидата Игор Гашевић и Славко Драгичевић.
У централни бирачки списак за пријевремене предсједничке изборе уписана су 1.264.364 бирача.
Тачно у подне Градски одбор СНСД-а почеће предизборну кампању лијепљењем првог плаката у Бањалуци.
СНСД ће у Бијељини одржати централну трибину за изборе за предсједника Републике Српске, која ће представљати и отварање кампање на којој ће учествовати руководство ове странке.
СДС-ов кандидат Бранко Блануша одржаће прес конференцију испред Народне скупштине Републике Српске чиме почиње кампању.
РТРС
Предсједник Владе Републике Српске Саво Минић најавио је да ће идуће седмице бити одржана тематска сједница Владе Српске о стању у Електропривреди Републике Српске.
Минић је рекао да је припремљен сав материјал за ову сједницу.
- Очекујем да ће сједница бити одржана између сриједе и петка идуће седмице, зависно од динамике осталих активности - истакао је Минић.
Премијер Републике Српске Саво Минић изјавио је данас да је импресиониран грађевинским и техничким рјешењем доводног тунела Хидроелектране "Дабар", који је пројекат на понос цијеле Српске.
Минић је након презентације радова на тунелу истакао да је ријеч о изузетно захтјевном и инжењерски савршено осмишљеном систему који омогућава вишеструко коришћење воде за производњу електричне енергије.
- Импресиониран сам самом грађевином, која представља врхунац инжењерског знања - рекао је Минић и додао да је ово један од најзначајнијих енергетских објеката у Српској.
Он је честитао извођачима радова и свим стручњацима који су учествовали у реализацији пројекта, те навео да је тунел ХЕ "Дабар" један од најкомплекснијих у региону.
- Заједно са кинеским партнерима створили смо пројекат који ће производити струју на најоптималнији начин, без обзира на количину воде - нагласио је премијер Српске.
Он је поручио да овакве пројекте треба више промовисати, јер су примјер да се Република Српска гради и развија на савремен и технолошки напредан начин.
- Ово је грађевина којом се треба поносити сваки грађанин Српске, било да живи у Херцеговини, Крајини или Посавини. То неће само развити регион, већ ће бити предмет изучавања у струци - рекао је Минић.
Хидроелектрана "Дабар" један је од кључних објеката у оквиру система "Горњи хоризонти", а њена изградња представља један од највећих инвестиционих подухвата у енергетском сектору Републике Српске.
РТРС