Region
У свакој општини у надлежности предузећа "Електрохерцеговина" у току је изградња и реконструкција електроенергетских објеката, а годишње се инвестира око 2,5 милиона KМ у електроенергетску мрежу, изјавио је извршни директор за теренске операције у овом предузећу Милутин Мастиловић.
Мастиловић је рекао Срни да су у надлежности овог предузећа општине источне Херцеговине и град Требиње са више од 34.000 потрошача, односно мјерних мјеста и да одржава мрежу од више од 3.500 километара.
Он је најавио да ће сљедеће седмице бити одржан састанак са представницима "Електропривреде Српске" и "Електропреноса БиХ", на којем ће бити дефинисани детаљи пројекта изградње новог 35-киловолтног далековода од трафостанице Величани, Попово поље, до Љубиња, дужине 17 километара.
Мастиловић је рекао да се општина Љубиње тренутно снабдијева струјом са 35-киловолтног далековода из Стоца, који је у надлежности "Електропривреде Хрватске заједнице Херцег-Босне".
Он је објаснио да једним дијелом тај далековод пролази кроз минско поље, те су чести испади из система, односно прекиди снабдијевања електричном енергијом општине Љубиње.
"Само у овој години имали смо 11 испада тога далековода и 32 часа је трајало безнапонско стање. Свјесни смо тог проблема и зато смо сада у процесу израде пројектне документације како бисмо покренули пројекат изградње новог далековода. Вриједност ове инвестиције је око 3,5 милиона KМ", истакао је Мастиловић.
Он је навео да је у општини Невесиње прошле године завршена реконструкција далековода "Братач", прије неколико дана и далековода "Раст", а тренутно је у току реконструкција далековода "Луке".
"У плану је почетак реконструкције далековода `Дрежањ`, дужине 56 километара", рекао је Мастиловић.
Он је додао да су у Гацку ове године реконструисане три мале трафостанице, у плану је изградња двије нове, а завршена је и реконструкција далековода "Срђевићи" дужине 7,2 километра.
У општини Билећа прошле године је реконструисан далековод "Влахиња", ове године далековод "Баљци", а у току је реконструкција далековода "Подхор" и "Врањска".
"Сљедеће седмице очекујемо изградњу нове трафостаницу у пословној зони у Билећи", рекао је Мастиловић и додао да је у општини Берковићи у току реконструкција алтернативног далековода са кога се напаја општина Љубиње.
Мастиловић је навео да је у Требињу прошле године саниран далековод "Зупци", а у овој години направљени су нови далеководи "Плана-Дола-Јањач" у дужини од 2,5 километра, те нови далековод Орашје-Чаваш од 2,8 километра, чиме су ова мјеста добила струју.
Он је нагласио да ће до краја године струју добити и још неколико села.
"У Требињу смо изградили седам трафостаница, а у плану су још три", рекао је Мастиловић.

Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде Републике Српске исплатило је данас 966.404 КМ по основу подстицаја за развој пољопривреде и села.
Подстицаји су исплаћени за мјере подршке откупу пољопривредних производа, а посредством Агенције за аграрна плаћања, саопштено је из ресорног министарства.
О наредној уплати јавност ће бити благовремено обавијештена.
Директор "Електропривреде Републике Српске" Лука Петровић изјавио је да се у Српској ове године неће мијењати цијена електричне енергије.
Петровић је рекао да тежња ЕРС-а није да повећава цијену електричне енергије, већ да и даље грађанима Српске пружа најнижу цијену у региону.
Он је навео да је ЕРС од почетка рада био извозник електричне енергије, што је у овом тренутку значајно, јер су веће и цијене, а чиме се повећавају и приходи који омогућавају изградњу нових објеката.
Према његовим ријечима, ЕРС је једина компанија у региону која је одвојила јавно снабдијевање од дистрибутивне дјелатности, чиме дистрибутивна мрежа може да прихвати било којег снабдјевача за било којег потрошача у Републици Српској.
Говорећи о пет великих пројеката ЕРС-а, Петровић је рекао да су завршена финансијска конструкција и главни радови на завршетку хидроелектране "Дабар" снаге 160 мегавата и производње око 550 гигават-часова нове електричне енергије у систему.
- Други објкекат је ХЕ на Бистрици, снаге око 36 мегавата и производње око 140 гигават-часова, а што се тиче трећег објекта, то је ХЕ `Мрсово` на ријеци Лим снаге око 36,3 мегавата - навео је Петровић.
Он је додао да радови на вјетроелектрани "Хргуд" нису прекинути, иако су најаве једног министра из Владе Њемачне биле да ће се зауставити финансирање, док се у пројекту соларне електране "Требиње један" ушло у аранжман са једном мађарском компанијом.
Говорећи о објекту ХЕ "Бук Бијела", Петровић је рекао да су завршени припремни радови на изградњи овог објекта, те нагласио да ће овај пројекат допринијети развоју читаве БиХ, запошљавањем радне снаге и одржавањем електране.
- Због тога мислим да тај објекат има будућност за све грађане - рекао је Петровић за БХР1.
Говорећи о будућности енергетског сектора, Петровић је истакао да ће потребе за струјом бити све веће, због тога што Европа и свијет желе да се ослободе производње електричне енергије од угља, форсирајући производњу струје на гас, из нуклеарних електрана и обновљивих извора енергије.
"Ми у Републици Српској тренутно имамо вишкове енергије које не смијемо бацити, већ искористити за изградњу извора јефтине енергије, а то је сунце, вјетар и вода", закључио је Петровић.
СРНА
Власт Републике Српске ће обезбиједити најмање три милиона евра за завршетак Саборне цркве Свете тројице у Мостару, изјавио је предсједник Републике Милорад Додик.
- У идућој години ћемо окупити све јавне институције и распоредити ту обавезу да црква може на то да рачуна - рекао је Додик и додао да је важно је да се то зврши што прије.
Додик је истакао да се мора много радити на томе да се побољша статус Срба у Мостару, који сада није добар, те навео проблем са равноправношћу приликом запошљавања.
- Сарађуемо са градским и другим властима на федералном нивоу али морамо да направимо много више - истакао је Додик.
Он је рекао да му је драго да постоји интересовање људи који су отишли из Мостара да се врате, али додао да им се мора обезбиједити статус који је сигуран, да имају гаранцију да могу ту да живе, школују дјецу и да раде.
- Храм ће бити једна добра гаранција за све то - нагласио је Додик.
Он је напоменуо да се Канцеларија Владе Српске налази у просторијама Владичанског двора, да је ту и Конзулат Србије.
- Тако да је то неки епиценатр окупљања свих нас, не да би провоцирали друге - додао је Додик.
Он је изразио увјерење да ова црква у Мостару више никада неће бити срушена и да ће остати вјечни свједок напора српске заједнице која је у тешким околностима успјела да издвоји знатна средства и одржи овакав однос према цркви.
РТРС