Nevesinje
Општински одбор Српске демократске странке синоћ је у Ресторану „Стефан“ прославио крсну славу Петровдан.
Славским свечаностима присуствовали су предсједник и потпредсједник СДС-а Вукота Говедарица и Драган Ћузулан, министар у Савјету министара Мирко Шаровић, народни посланик др Бранко Бутулија, гости из сусједних херцеговачких општина, коалициони партнери, чланови и симпатизери странке.
Предсједник СДС-а и кандидат за предсједника РС на предстојећим изборима Вукота Говедарица у свом обраћању истакао је да је ово посебан Петровдан који долази у освит јако битних избора и за Републику Српску и за СДС.
– Водићемо најодговорнију српску националну политику, а Републику Српску заједно са нашим коалиционим партнерима вратићемо народу - рекао је Говедарица, додајући да побједа Младена Иванића као српског члана Предсједништва БиХ, гарантује стабилну РС, политику која неће бити конфликтна и сигуран глас патриотизма и разума.
Министар спољне трговине и економских односа БиХ Мирко Шаровић нагласио је да је економски развој највећа брана у очувању стабилности РС.
Он је рекао да наша дјеца имају право да сањају своје снове, јер их нисмо школовали да би градили Њемачку, Аустрију и друге земље.
– Ми смо их школовали да овдје живе, раде, изграђују РС и то је основа наше политике за коју вјерујем да ће добити поршку у наредном периоду – поручио је Шаровић.
Предсједник Општинског одбора СДС – а Јован Васиљевић истакао је да Одбор у ову изборну годину улази јак и стабилан, са жељом да допринесе општој побједи на свим нивоима у Републици Српској, па и у БиХ.
–Ту снагу посебно показују млади људи којих је у СДС – у све више, јер су препознали да заједно са нама могу остварити личне и политичке циљеве – додао је Васиљевић.

На приједлог мјесних одбора и Општинског одбора Невесиње, предсједник СДС Вукота Говедарица уручио је Петровданска признања истакнутим члановима странке.
Славски обред, полагање вијенаца код Спомен обиљежја на Гвозду и Тргу слободе биће обављени данас.


Чланови Планинарско-еколошког друштва „Зимомор“ из Невесиња данас су у болничкој служби Завода за трансфузијску медицину даровали крв. Прикупљено је седам доза течности која живот значи. Ово је била њихова прва овогодишња акција давања крви, а до краја године планиране су још двије.
Према ријечима доктора Максима Брења, Болница у Невесињу тренутно има довољно залиха крви, иако је наступио период у коме је потрошња ове драгоцјене течности повећана.






Светом литургијом, служењем парастоса херцеговачким устаницима и полагањем вијенаца код спомен обиљежја у Крековима данас је обиљежена манифестација „Невесињске пушке“.
Свечаностима су присуствовали високи републички званичници међу којима и предсједник Одбора за његовање традиције ослободилачких ратова и министар рада и борачко-инвалидске заштите РС Миленко Савановић и министар породице, омладине и спорта РС Јасмина Давидовић, народни посланици, представници борачких организација, потомци невесињских устаника и бројни гости.

Код Споменика невесињским устаницима у Крековима служен је парастос српским јунацима из Прве невесињске пушке. На овом историјском мјесту 1875. године опаљене су прве устаничке пушке против вишевјековног турског освајача.
Вијенце код спомен обиљежја су положили изасланик предсједника Републике Српске, делегације Народне скупштине и Владе Републике Српске,Трећег пјешадијског РС пука, Конзулата Србије у Републици Српској, те представници удружења проистеклих из посљедњег одбрамбено-отаџбинског рата, града Требиња, општине Невесиње и потомци устаника.
Предсједник Одбора Владе РС за његовање традиције ослободилачких ратова, министар рада и борачко-инвалидске заштите РС, Миленко Савановић нагласио је да су храбри херцеговачки устаници 1875. године, први пут послије Косовске битке стали на пут тиранији и показали како се брани слобода.
− Устанак се касније проширио и промијенио историју балканских простора, а Невесињска пушка је постала узор ослободилачким ратовима − рекао је Савановић. Он је додао да је величина херцеговачких устанака 1875, 1882. и 1941. године то што су охрабрили српски народ и трасирали борбу против освајача.

Предсједник Предсједништва БО РС Душко Милетић рекао је да су Невесињске пушке најбољи примјер вјековне борбе српског народа за слободу и опстанак на свом огњишту.
- Херцеговцима никада није биложао пролити крв за слободу, што се показало и у Отаџбинском рату - навео је Милетић.
Начелник општине Невесиње Миленко Авдаловић нагласио је да су Невесињци и у посљедњем Отаџбинском рату били инспирисани дјелом славних јунака из невесињских пушака.
−Успјели смо да створимо Републику Српску у којој се осјећамо слободно и у којој можемо остварити најважнија национална права поштујући и друге народе − истакао је Авдаловић.
Наташа Глигорић, праунука чувеног харамбаше Перa Тунгуза, рекла је да је у рукама њеног претка пукла прва невесињска пушка 1875. године.
- Перо Тунгуз и његови саборци уписали су се у историјске уџбенике, а мала варош Невесиње добила је своје мјесто на историјској позорници Европе - истакла је Глигорић. Она је додала да се осјећа поносно у колијевци предака, чему доприноси и то што и Република Српска брижљиво његује традицију и културу сјећања на историјске догађаје и личности.

У културно-умјетничком програму учествовали су чланови КУД-а „Невесиње“ и Етно групе „Симонида“.
Манифестацију „Невесињске пушке“ организовали су Одбор Владе РС за његовање традиције ослободилачких ратова, Општина Невесиње, Републичка и Општинска борачка организација.

Министар породице, омладине и спорта Републике Српске Јасмина Давидовић посјетила је данас Фудбалски клуб „Вележ“, Удружење дјеце и омладине са посебним потребама „Моја нада“ и дјечији вртић „Света Евгенија царица Милица“.
Давидовићева је фудбалском клубу уручила рјешење о донацији у износу од 10.000 КМ која је намјењена за реконструкцију спортских просторија и свлачионица клуба.

У удружењу „Моја нада“ договорена је реконструкција крова зграде у којој су поред Дневног центра смјештени Радио Невесиње и ФК „Вележ“.
Давидовићева је мајци која има двоје штићеника у Дневном центру уручила једнократну помоћ у износу од 2.000 КМ

Након тога, посјетила је и вртић гдје је донирала мајице за малишане са Конфереције беба која се данас одржава у Бања Луци.
− Конференција беба се одржала у 37 општина Републике Српске и сматрам да су много значајне за сву нашу дјецу, јер они су најважнији и треба доста труда да се одгоје у добре људе, а ако ми бринемо о нашој дјеци, тако ће и они једног дана бринути о нама − истакла је Давидовићева.
У вртићу је такође договорена реконструкција крова у што краћем року.

Давидовићева је данас присуствовала и обиљежавању устанака у Херцеговини - Невесињске пушке.
Зорица Реповић