Region

Саопштење Фонда ПИО да ће од 1. маја 2026. године укинути исплате пензије путем пуномоћи датих Фонду изазвало је забуне.

Пензионери који живе у иностранству неће морати лично долазити у Републику Српску да би отворили рачуне за исплате пензија, већ ће у својој земљи боравка моћи да овласте некога ко ће у њихово име ријешити примања у Српској.

Пуномоћ код нотара или надлежне институције

Како је појаснио директор Фонда за пензијско и инвалидско осигурање Српске Младен Милић, пензинери који живе у некој од земаља ван БиХ мораће да код нотара, адвоката или надлежног пензијског фонда у земљи боравка направе пуномоћ на име особе која ће за њих отворити рачин или наставити да прима новац.

Корисник, како је навео, може овластити другу особу да у његово име отвори рачун у једној од три банке које су поједноставиле процедуре, а то су Наша банка, НЛБ банка и Банка Поштанске штедионице.

- На примјер, ако корисник живи у Италији, он може овластити некога да у његово име отвори рачун у наведеним банкама. Исплата пензије врши се на тај рачун, а средства ће се моћи користити преко картице или уз посебно овлашћење - објаснио је Милић.

Шта је са исплатом путем поште?

Што се тиче корисника који примају пензију путем поштара они ће и даље моћи да наставе примати пензију, уколико није потребно ништа мијењати.

- Довољно је потписати нову изјаву или пуномоћ, ако је потребно - навео је Милић и додао да ће сви случајеви бити ријешени, а грађани који имају питања могу доставити податке Фонду да се провјери да ли је потребна промјена у начину исплате.

Подршка пензионерских удружења

Предсједник Удружења пензионера Републике Српске Ратко Трифуновић казао је за Глас да они подржавају одлуку Фонда ПИО Српске о укидању исплате пензија путем пуномоћи, с циљем спрјечавања злоупотреба.

- То је мјера да би се спријечиле злоупотребе до којих је долазило до сада. Пензионери морају сами примати своје пензије, а свако овлашћење мора бити јасно дефинисано и редовно обновљено - рекао је Трифуновић.

Он је додао да ће нова процедура значити олакшање за пензионере, јер им омогућава да наставе примати пензију на прави начин, уз заштиту од могућих неправилности.

Забуне након најаве измјена

Саопштење Фонда ПИО да ће од 1. маја 2026. године укинути исплате пензије путем пуномоћи датих Фонду изазвало је бројне забуне код корисника овог права у иностраству, али и код оних којима је пуномоћ дата.

Због тога су се поједини корисници пуномоћи обратили редакцији Гласа и затражили појашњење ове недоумице.

- Уплашила сам се да моја тетка која живи у Аустрији остати без пензије, јер није у могућности доћи у Републику Српску да достави сву документацију коју тренутно тражи Фонд ПИО - рекла нам је једна корисница овог права.

Апел

Фонд ПИО апелује на све кориснике са пребивалиштем у Републици Српској, а који живе у иностранству, да ускладе свој статус са Законом о пребивалишту и боравишту држављана БиХ, а у случају непоступања до 30. априла 2026. године, исплата пензије ће бити привремено обустављена.

- Наведеним законом држављанин који се стално настани у иностранству или у иностранству борави дуже од три мјесеца дужан да одјави пребивалиште у БиХ и пријави мјесто боравка у иностранству путем надлежног дипломатско-конзуларног представништва - навели су из Фонда ПИО.

Глас Српске

Полицијски службеници ПУ Требиње су протеклог викенда реализовати појачану контролу учесника у саобраћају са акцентом на контролу поштовања односа „возач-пјешак“.

Полицијски службеници су издали 121 прекршајни налог возачима због непропуштања пјешака да пређу коловоз. Обавеза возача је да у близини пјешачког прелаза успори како би могао да заустави возило и пропусти пјешаке који су ступили на коловоз или показују недвосмислену намјеру да пређу коловоз.

Такође, у истом периоду издата су 34 прекршајна налога пјешацима који су се понашали супротно законским одредбама које регулишу кретање пјешака. Обавеза пјешака је да се прије ступања на коловоз увјере да то могу да ураде на безбједан начин, при чему неће ометати саобраћај. Пјешацима је забрањена употреба мобилног телефона приликом преласка коловоза, као и коришћење слушалица у оба уха.

Полицијска управа Требиње је до сада у 2026. години, евидентирала пет саобраћајних незгода у којима су учествовали пјешаци. У четири су пјешаци задобили лаке тјелесне повреде и у једној теже тјелесне повреде.

ИЗ ПУ Требиње аплеују на све учеснике у саобраћају да поштују саобраћајне прописе.

Радио Требиње

Од 2.марта сви пацијенти који добију упутницу за болницу од породичног љекара биће прегледани или хоспитализовани у новој болници у Требињу, док ургентни центар, за најхитније случајеве, почиње радити сутра увече.

Ово је речено на данашњој конференцији за новинаре на којој је најављен званичан почетак рада ове здравствене установе.

Татјана Мрдић, помоћник директора за медицинска питања је појаснила да ће од понедјељка пацијенти који имају заказане прегледе, а који нису хитни, долазити у нови објекат на улаз поликлинике на првом спрату, са упутницом породичног љекара из Дома здравља, а медицинске сестре ће им дати даље упуте.

„Пацијенти којима треба хитна интервенција долазе у ургентни блок гдје ће бити збринути, док пацијенти који имају заказану хоспитализацију због неке интервенције која није хитна или неко заказано болничко лијечење се јављају директно на одјељење на које су упућени“, навела је она.

Она је додала да је формиран и „кол центар“ који ће радити од 8 часова и гдје ће особље заказивати прегледе пацијената по одјељењима, а бројеви ће бити објављени на интернет страници установе, док ће сви стари бројеви телефона болничких одјељења остати исти.

Bolnica PRESS 8

Према ријечима директора требињске Болнице Недјељка Ламбете у току викенда ће бити завршен највећи дио посла око пресељавања у нови објекат.

Он је замолио грађане Требиња и других мјеста којима су потребне болничке услуге, на мало стрпљења, пошто ће већ од наредне седмице бити прецизно упознати како ће радити амбуланте и пружати се све здравствене услуге.

На питање о медицинском кадру директор одговара да су 73 млада љекара на специјализацији, да у овој здравственој установи ради преко 220 медицинских сестара и техничара, али да још има мјеста и за љекаре и медицинске сестре и техничаре.

„Сви љекари су распоређени и највећи дио едукације здравствених радника је завршен“, наводи Ламбета.

Он је додао да ће и даље у Требињу здравствене услуге пружати гостујући љекари.

У новој болници борави и стручна комисија како би утврдила услове и издала рјешење за почетак рада, а помоћник ресорног министра за здравствену заштиту Милан Латиновић је рекао да ће обилазак бити завршен сутра и да нова болница може почети са пресељењем за викенд.

У новом објекту болнице у току је и едукација главних медицинских сестара како организовати процес рада и пресељења како пацијенти не би били ускраћени за неку здравствену услугу, а семинар води особље из УКЦ Бањалука и Института за физикалну медицину „Мирослав Зотовић“.

Према ријечима Душанке Зечевић, главне медицинске сестре у требињској Болници, направљен је протокол о пресељењу и несметаном пружању здравствених услуга како би пацијенти који су на лијечењу у старој установи били безбједно пребачени у нови објекат.

У Дому здравља остају служба хитне помоћи, породични љекари и лабораторија за налазе који су на примарном нивоу здравствене заштите, која ће радити до 11 часова, док ће се лабораторијске услуге секундарног нивоа здравствене заштите обављати у новој болници.

Како је речено на данашњој конференцији за новинаре, у старој болници још неко вријеме ће остати одјељења патологије и дијализе, који ће, такође, убрзо бити пресељени у нови објекат.

Од сутра увече почеће радити ургентни блок, гдје служба Хитне помоћи, у случају потребе, може транспортовати најхитније случајеве.

Радио Требиње

ПОЧЕО ВАСКРШЊИ ПОСТ

За православне вјернике данас је почео вишенедјељни велики Васкршњи или Часни пост, који се завршава празником Васкрсења Исуса Христа - Васкрсом, који се ове године прославља 12. априла.

Датум почетка Часног поста зависи од датума празновања највећег хришћанског празника - Васкрса, којег православни вјерници славе увијек у недјељу пуног мјесеца послије прољећне равнодневнице.

Прва недјеља поста зове се Чиста, а посљедња је Недјеља православља, док се до Васкрса, уз посебна правила, смјењују - Пречиста, Крстопоклона, Средопосна, Глува, Цвјетна и Страшна или Страдална недјеља.

Према православном учењу, Велики пост нас учи покајању, праштању и правој молитви, а циљ је да се у миру и тишини дочека највећи хришћански празник - Васкрс, јер је вјера у Васкрсење основ хришћанства.

Велики или Часни пост, који је име добио према Часном крсту на којем је страдао Исус Христос, установљен је по узору на подвиг Спаситеља који је, послије крштења на ријеци Јордан, отишао у пустињу и постио четрдесет дана и ноћи, након чега је изашао као побједник из искушења која му је поставио Сотона.

Вјерници дане поста проводе у молитви, праштању и покајању како би се припремили за Свето причешће.

Пост представља и уздизање духа над тијелом, побједу духовне стране над чулима и за хришћанина он представља припрему за обиљежавање и прославу Васкрса.

Према календару Српске православне цркве, уз једнодневне постове постоје и четири вишедневна поста, а осим Часног, то су и Божићни, Петровски и Великогоспојински пост.

 

ЈУ Центар за информисање и културу
Радио Невесиње

Kontakt info

Немањића бб,88280 Невесиње
Република Српска

Tel: 059 601 394, Fax: 059 601 455


E-mail: radionevesinje@hotmail.com

ID PDV

Матични број: 01805053
Рј. суда: RU-1-264-00
ИД број : 4401396050004

Žiro Računi

Рачун јавних прихода: 5520060001233609

Врста прихода: 722591

Буџетска организација:0069520