Region
У Републици Српској неће доћи до поскупљења регистрације возила, јер Министарство саобраћаја и веза није дало сагласност на измјену уредбе о износу накнаде за регистрацију моторних и прикључних возила коју је предложило Јавно предузеће "Путеви Српске".
- Ова уредба није усвојена, нити је у даљој процедури разматрања. Дакле, неће доћи до поскупљења регистрације возила - речено је у ресорном министарству.
СРНА
Министарство рада и борачко-инвалидске заштите Републике Српске расписује Јавни позив (https://trebinje.rs.ba/wp-content/uploads/2026/03/Javni-poziv-borci.pdf) за подношење захтева ради упућивања 750 ратних војних инвалида, чланова породица погинулих бораца Одбрамбено‑отаџбинског рата и жртава ратне тортуре Републике Српске у бањско‑климатске здравствене установе у 2026. години.
„Ушли смо у завршну фазу реализације ХЕ `Дабар` и ХЕ `Бистрица`, највећи и најсложенији радови на овим пројектима су завршени. Наш кључни циљ јесте да ХЕ `Дабар` буде на мрежи у другој половини, најкасније на крају наредне године, како бисмо тиме осигурали нову енергију и нове приходе за ЕРС, а Републици Српској - дугорочну енегетску независност и безбједност“, изјавио је данас у Требињу министар енергетике и рударства Републике Српске Петар Ђокић, након састанка са руководством ХЕ „Дабар“ и менаџментом ЕРС, на челу са директором Луком Петровићем.
На састанку је договорено да ХЕТ од Владе РС затражи гаранције за недостајућа средства од 50 милиона КМ, у циљу финансирања екпропријације дијела Невесињског поља.
Министар Ђокић је навео да су кинески партнери у овом пројекту спремни, да, у случају да ЕРС заврши свој дио обавеза, изградњу ХЕ „Дабар“ заврше до јесени 2027. године.
„Важан нам је сваки мјесец прије уговореног рока, да ХЕ `Дабар` пустимо у рад. Значајан дио опреме за ХЕ `Дабар` је већ испоручен, слиједи завршетак грађевинских радова на објектима, гдје се, уз носиоца пројекта, кинески компанију `Гезуба`, ослањамо и на наше домаће фирме `Интеграл инжењеринг` и `Елнос`. Договорено је да ХЕТ од Владе РС затражи гаранције за недостајућа средства за експропријацију дијела Невесињског поља, као и да кључни фактори у овом пројекту, сваких 15 дана, достављају извјештаје о реализацији ресорном министарству и Влади РС, како би се дефинисале наше даље обавезе“, рекао је Ђокић.
Данило Илић, директор ХЕ „Дабар“ истакао је да је ово кључна година за овај хидроенергетски објекат.
„Сви се морамо максимално ангажовати како би се изградња ХЕ `Дабар` завршила у пуној планираној динамици. До сада смо завршили земљане радове, треба да кренемо са изградњом канала и далековода, стиже нам машинска опрема, цјевовод је пристигао у луку Плоче, пристиже и хидромашинска опрема на градилиште, дио опреме се чува на ХЕ `Требиње 1“, појашњава он.
Лука Петровић, генерални директор ЕРС је истакао да РС треба да буде поносна што је успјела да реализује овако значајан објекат, инсталисане снаге 160 мегавата.
„Хвала Влади РС и министрима који су омогућили да се овај пројекат покрене, реализује и заврши у наредној години. Овај пројекат ће донијети додатне бенефите за ХЕ `Дабар`, локалне заједнице – Невесиње, Берковиће, Билећу и ХЕТ, као и додатне приходе за ЕРС. Добићемо значајно веће количине струје по нижим цијенама од тржишних, и могућност да РС остварује ниске рачуне за струју и у будућим годинама, то је најјефтнија енергија коју можемо да направимо“, рекао је он.
Генерални директор ЕРС је навео да се предаја доводног тунела за ХЕ „Дабар“, чији је извођач радова „Интеграл инжењеринг“, очекује 1. септембра ове године.
„Други уговор, гдје је извођач кинеска компанија `Гезуба`, а подизвођачи `Интеграл инжењеринг` и `Елнос`, убухвата остале радове на девет градилишта. Експропријација имовине и исељевање 25 домаћинстава из дијела Невесињског поља коштаће око 50 милиона КМ и ХЕТ, као `мајка` пројекта, треба покренути иницијативу за добијање гаранције Владе РС за недостајућа средства“, рекао је Петровић.
У ХЕ “Дабар”, највећи објекат те врсте који се гради у региону посљедњих деценија, уложена су 664 милиона КМ.
Радио Требиње
Сви заинтересовани пољопривредни произвођачи и прерађивачи могу од данас до 13. априла да се пријаве нови јавни позив Фондације за одрживи развој "Прогресус" за додјелу бесповратних средства за набавку механизације, опреме и алата мађарске производње у износу од 2.500 до 25.000 евра, односно до 70 одсто укупних прихватљивих трошкова набавке, речено је Срни у овој фондацији.
Могу се пријавити регистровани пољопривредни произвођачи, самостални предузетници и правна лица регистрована за одговарајућу дјелатност у односу на набавку, и то путем електронског система Фондације за подношење и обраду пријава, те реализацију пројеката на линку /pos.forsrpska.org/.
Детаљне информације у вези са наставком Програма подршке Владе Мађарске, условима и начину пријаве објављене су на интернет страници Фондације /forsrpska.org/.
Фондација може затворити јавни позив за пријаве и прије истека рока, у случају да укупан износ затражених средстава буде већи од укупно расположивих средстава, па се заинтересованим подносиоцима пријава препоручује да се пријаве у што краћем периоду.
Више информација може се добити слањем мејла "Фондацији" /Ova adresa el. pošte je zaštićena od spambotova. Omogućite JavaScript da biste je videli./, телефонским позивом на број 051/264-820, те у канцеларији Фондације у Улици Меше Селимовића број 18 у Бањалуци, која је отоврена сваког радног дана од 9.00 до 15.00 часова.
Фондација "Прогресус" од 2022. године финансирала је набавке више од 1.800 корисника у укупном износу од готово 26 милиона евра бесповратних средстава које је обезбиједила Влада Мађарске.
Улагања су обезбијеђена с циљем јачања привредних односа Републике Српске и Мађарске кроз повећање ефикасности и конкурентности пољопривредних произвођача и прерађивача, развој технологије производње, унапређење кориштења капацитета и управљања ресурсима, побољшање услова одрживости и пословања.
СРНА