Region

Шта може бити мотивација за пјешачење које траје и по неколико дана. Да је то посјета манастира Сверог Василија Острошког, и ове године је показао велики број ходочасника који иду да се поклоне свецу. Како протиче тај пут, питали смо неке од одважних вјерника.

Корак по корак и тако већ неколико дана ходочасници из Рудог и Невесиња иду ка Острогу, како би прославили дан Светог Василија. На вишедневном путу, кажу, осјетили су љубав и гостпоримство пролазника и домаћина.

"Један нас је господин, морам га споменути, Радовић Срђан, све нас у кућу свратио. Испред куће столове као да сина жени, печење изнио и све ходочаснике од јутрос је, око 500 ходочасника угостио. И није сам, и у Голији је човјек кафану отворио да би само нас дочекао. Осјећамо велику љубав у нашој братској Црној Гори", казао је ходочасник из Невесиња, Милан Кандић.

Драган Јањић, ходочасник из Рудог каже да их током пута велики број људи заустави и пита одакле су, те да се сви обрадују и одушеве.

"Нуде нас са освјежењем, слаткишима. Свима буде драго, поздрављају, свирају, машу, показују наше традиционалне поздраве. Тако да кажем, Богу хвала, све је то неки вјетар у леђа и дижем и морал и расположење", казао је Јањић.

А нису само љубазни домаћини дочекали ходочаснике.

Племенит гест нама непознатих људи који су у Растоцима оставили освјежење за ходочаснике, који хрле ка Острогу. И не само на овој, на више локација широм Никшића, постављени слични пунктови за освјежење.

"То је знак добродошлице и то посебно значи за све нас", рекла је Милена Ковач, ходочасница из Рудог .

Милан Кандић, ходочасник из Невесиња каже да је сваке године боље, те да се ове године смо примјетило да се народ потрудио да дочека братски, како и доликује.

Једно од мјеста гдје ходочасници могу узети освјежење је и инфо пункт ТО Никшић.

"Ове године смо се одлучили да то буде наш инфо пукт који се налази преко пута аутобуске станице И који је у недјелју И данас у понедјелјак радио продужено радно вријеме, све из жеље да се ти људи што угодније осјећају И да оду из Никшића са неким лијепим утисцима", казао је директор ТО Никшић, Митар Бараћ. 

По благослов Светог Василија, ка Острогу је кренула и група ходочасника са Жабљака.

"Оно што је најбитније јесте да осјећамо велику енергију, љубав, велику радост. Никаквих препирки нема, дружење је лијепо, осјећа се велики благослов Божији", казао је парох жабљачки Миливоје Јововић.

Дан Светог Василија и Острог, традиционално, сваке године окупљају хиљаде вјерника из Црне Горе и региона. Тако ће бити и сјутра, 12. маја, гдје ће бити прослављен овај вјерски празник.

Радио-телевизија Црне Горе

У току је рехабилитација дијела региналног пута Билећа-Берковићи у мјесту Бијељани у дужини од 4.2 километра.

Укупна вриједност радова које финансира Јавно предузеће Путеви Републике Српске је око 900.000 КМ без ПДВ-а, а радове изводи предузеће „Невесиње путеви“.

„У првој фази врши се стругање старог асфалтног коловоза, а након тога иде слој изравнања. Почетком јуна планиран је завршни слој асфалта и тада ћемо имати обуставу саобраћаја на овој дионици, о чему ће јавност бити благовремено обавјештена“, истакао је Милован Самарџић руководилац редовног одржавања „Невесиње путева“.

Из предузећа „Невесиње путеви“ моле учеснике у саобраћају за стрпљење и опрезност на овом дијелу пута и надају се да ће временски услови дозволити да се рехабилитација заврши у предвиђеном року.

Радио Билећа

Група од девет ходочасника, који из различитих крајева Републике Српске раде у касарни „Билећки борци“, реализовала је поклоничко путовање и посјетила Манастир Острог, једну од највећих православних светиња на Балкану.

Током посјете, ходочасници су имали прилику да се поклоне моштима Светог Василија Острошког и Тврдошког Чудотворца, присуствују молитви и упознају се са богатом историјом манастира смјештеног у острошким стијенама.

hodocasnici 24

Ходочашће је протекло у духу заједништва, вјере, молитве и међусобног поштовања, а припадници који већ шесту годину заредом пјешаче око 90 километара истакли су да оваква путовања имају посебан значај за јачање духовних вриједности, пријатељства и саборности у колективу.

Током боравка у Острогу, присуствовали су молитви, поклонили се Светом Василију Острошком и Тврдошком Чудотворцу, те обишли Горњи и Доњи манастир.

Ходочасници су изразили захвалност братству манастира на гостопримству и топлом пријему, нагласивши да ће и у наредном периоду наставити да организују и спроводе активности које доприносе очувању традиције, духовности и његовању правих вриједности.

hodocasnici 21

 

hodocasnici 23

Радио Билећа

У касарни „Билећки борци“ свечано је обиљежен Дан Војске Републике Српске , 3. Пјешадијског (Република Српска) пука и Крсна слава храма Светог Василија Острошког и Тврдошког Чудотворца.

Пуковник Александар Ћосовић, командант касарне „Билећки борци“, истакао је да је Војска РС створена у тешком периоду за српски народ и да је имала само један задатак да одбрани српска огњишта.

„Данас је дан када можемо да угостимо наше драге госте, ствараоце Војске Републике Српске и саме Републике Српске, те да им се на тај начин одужимо за њихову храброст и спремност на жртву. Војска Републике Српске створена у веома тешком периоду за српски народ, са задатком да одбрани народ, његова огњишта и право на опстанак. Нажалост, у тој борби најбољи наши војници дали су оно највриједније што су имали, свој живот. Ово је прилика да им одамо почаст. Њихова имена не смију бити само дио историје, већ завјет свима нама. Да не заборавимо, да не посустанемо и да будемо достојни њихове жртве“, истакао је пуковник Ћосовић и додао да данашњи дан треба да буде подсјетник на пут којим смо прошли, али и опомена куда треба да идемо, како бисмо са поносом гледали у прошлост и одговорно чували будућност.

Обиљежавању су присуствовали и представници Борачких организација Херцеговине. Веселин Вујовић, предсједник Kоординационог одбора борачких организација источне Херцеговине, казао је да је овај дан од великог значаја.

1000033856 1024x761

„И ове године окупили смо се на овом светом мјесту, испред храма Светог Василија Острошког и Тврдошког Чудотворца, да обиљежимо Дан стварања Војске Републике Српске и да се поклонимо сјенама наше изгинуле браће, која пострадаше за крст часни и слободу златну. Деведесет друге године прошлог вијека указала се велика потреба за формирањем војске на овим просторима, јер је наш народ био суочен са ратним дешавањима. Повлачењем Југословенске народне армије, на темељима тадашње војске и Територијалне одбране, створена је Војска Републике Српске. Заједно са својим народом, Војска Републике Српске успјела је да одбрани и створи Републику Српску са ове стране Дрине. Са вјером у Бога и надом у будућност, остаје нам да чувамо сјећање на све оне који су дали животе за слободу и да наставимо да чувамо оно што је створено великом жртвом и страдањем српског народа“, поручио је Вујовић.

Обиљежавање је почело светом литургијом коју је служио свештеник Александар Шмања, након чега је уприличен богат културно-умјетнички програм и послужење. Свечаности су присуствовали представници Оружаних снага БиХ, борачких организација, представници локалне власти на челу са начелником Миодрагом Парежанином, начелник општине Гацко Вукота Говедарица, предсједник Скупштине Града Требиња Здравко Бутулија, те бројни гости из херцеговачких општина.

У оквиру обиљежавања Дана Војске РС раније је организован „Дан отворених врата“ за ученике Средњошколског центра“ Голуб Куреш“ у Билећи, као и акције добровољног даривања крви, током којих је Службама за трансфузијску медицину у Требињу и Невесињу даровано 35 доза крви.

Радио Билећа

 

ЈУ Центар за информисање и културу
Радио Невесиње

Kontakt info

Немањића бб,88280 Невесиње
Република Српска

Tel: 059 601 394, Fax: 059 601 455


E-mail: radionevesinje@hotmail.com

ID PDV

Матични број: 01805053
Рј. суда: RU-1-264-00
ИД број : 4401396050004

Žiro Računi

Рачун јавних прихода: 5520060001233609

Врста прихода: 722591

Буџетска организација:0069520